Twój pył jest wybuchowy – co dalej?
Sam fakt, że pył jest wybuchowy nie pozwala ocenić, czy w danym zakładzie prawdopodobieństwo wybuchu jest wysokie, średnie, niskie, czy pomijalne. Mało tego – może się zdarzyć, że ryzyko wybuchu w danym urządzeniu jest wysokie, ale jego skutki będą pomijalne, tzn. prawdopodobieństwo, że ucierpią w nim ludzie, oraz że straty finansowe będą znaczne, jest niewielkie. W rezultacie każde urządzenie będzie stwarzało inne ryzyko. Od którego z nich zaczniesz zmiany? Odpowiedź jest prosta – od tego, w którym wybuch i pożar są najbardziej prawdopodobne a potencjalne skutki największe. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc ocenić poszczególne urządzenia oraz poprawić ich bezpieczeństwo.
AUDYT ATEX
Najszybsza i najtańsza droga określenia czy instalacja lub zakład produkcyjny spełnia minimalne wymogi dyrektywy ATEX.
Czytaj dalej
Opracowanie wskazuje, które obszary wymagają działań w pierwszej kolejności. Dokument często stanowi podstawę do rozmów z przełożonymi lub zarządem, a jego koszt jest odliczany w przypadku realizacji w kolejnym kroku oceny ryzyka wybuchu (ORW) lub dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem (DZPW). Dodatkowym atutem jest fakt, że zapisu AUDYTU ATEX nie trafiają do oficjalnego dokumentu. Częścią raportu z audytu może być koncepcja zabezpieczenia instalacji przed wybuchem.
Ocena ryzyka wybuchu / DZPW
Są to opracowania wymagane prawem, które kwestie bezpieczeństwa wybuchowego omawiają w sposób najbardziej kompleksowy.
Czytaj dalej
Ich kompleksowość z jednej strony to spora zaleta z drugiej wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Przykładowo czas niezbędny na opracowanie ORW lub DZPW często przekracza 5-6 tygodni, a koszt opracowania znacząco przewyższa opracowanie AUDYTU ATEX.
Wdrożenie zabezpieczeń
Zdarza się, że poziom ryzyka jest nieakceptowalny a co za tym idzie konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń przeciwwybuchowych.
Czytaj dalej
W takich przypadkach przygotujemy dla Ciebie koncepcje zabezpieczenia instalacji przed wybuchem (w jednym lub więcej wariantów) wraz z kosztorysem. Jeśli ją zaakceptujesz przejdziemy do jej wdrożenia. Co ważne koncepcję przygotowujemy w oparciu o wszystkie typu zabezpieczeń (tłumienie wybuchu, odciążanie wybuchu, bezpłomieniowe odciążanie wybuchu oraz izolację wybuchu). W ten sposób jesteśmy w stanie dostosować koncepcję do specyfiki Twojego zakładu. Pamiętaj także, że koncepcja zabezpieczeń może także stanowić część AUDYTU ATEX.
Wybuchowość pyłów – zakres badania
W celu określenia stopnia zagrożenia jakie stwarza dany pył, wykorzystuje się szereg urządzeń do określenia parametrów palności i wybuchowości. Co ważne laboratorium, w którym wykonujemy testy dysponuje dwoma urządzeniami służącymi do testowania wybuchowości (autoklawy wybuchowe) z objętością 20 dm³ (standard) i 1 m³ (,,golden‘‘ standard) w temperaturze atmosferycznej (25°C) oraz temperaturze podwyższonej (do 200°C). Wszystkie badania spełniają wymagania systemu jakości ISO 9001.

Maksymalne ciśnienie wybuchu (Pmax) – maksymalne ciśnienie występujące w zamkniętym naczyniu podczas wybuchu atmosfery wybuchowej, oznaczone w określonych warunkach badania
Maksymalna szybkość narastania ciśnienia wybuchu (Kst max) – maksymalna wartość przyrostu ciśnienia w jednostce czasu w trakcie wybuchów wszystkich atmosfer wybuchowych w zakresie wybuchowości substancji palnej w zamkniętym naczyniu w określonych warunkach badania
Minimalna energia zapłonu (pol. MEZ, ang. MIE) – najmniejsza energia, która jest wystarczająca do spowodowania zapłonu najłatwiej zapalnej atmosfery wybuchowej w określonych warunkach badania
Minimalna temperatura zapłonu obłoku pyłu (TCL) – najniższa temperatura gorącej, wewnętrznej ścianki pieca, w której dochodzi do zapłonu obłoku pyłu w powietrzu zawartym wewnątrz pieca
Temperatura zapłonu warstwy pyłu (T 5mm) – najniższa temperatura gorącej powierzchni, w której dochodzi do zapłonu znajdującej się na tej powierzchni warstwy pyłu o określonej grubości
Dolna granica wybuchowości (pol. DGW, ang. LEL) – dolna granica wartości stężenia substancji palnej w powietrzu, przy której może dojść do wybuchu
Wybuchowe pyły najczęściej spotykane w przemyśle
Można przyjąć, że wszystkie pyły organiczne są wybuchowe. To jednak nie wszystko – nie każdy zdaje sobie sprawę, że wybuchowe są także pyły wielu metali. Mało tego są one szczególnie niebezpieczne ponieważ och spalanie zachodzi bardzo gwałtownie, przez co ochrona przed skutkami wybuchu np. pyłu aluminium jest bardzo trudna i wymaga dużego doświadczenia. Poniżej przedstawiamy listę tych pyłów wybuchowych, które w przemyśle występują najczęściej.
Produkty spożywcze i rolne
Bawełna
Białko jaj
Błonnik / Celuloza
Chmiel
Cukier
Drzewo korkowe
Gluten
Herbata
Kakao
Kasza manna
Kawa
Laktoza
Lucerna
Mączka drzewna
Mąka / śruta owsiana
Mąka / śruta pszeniczna
Mąka / śruta sojowa
Mleko w proszku
Przyprawy
Serwatka
Siemie lniane
Skórka z cytryny
Skrobia ryżowa
Skrobia kukurydziana
Skrobia pszeniczna
Skrobia ziemniaczana
Słód
Suszone owoce i warzywa
Tapioka
Tytoń
Ziarno owsa
Metale
Aluminium
Brąz
Cynk
Magnez
Paliwa stałe i ich pochodne
Biomasa
Koks
Sadza
Węgiel brunatny
Węgiel drzewny
Węgiel kamienny
Substancje chemiczne
Antrachinon
Askorbinian sodu
Aspiryna
Kwas adypinowy
Kwas askorbinowy
Maltodekstryna
Octan wapnia
Paraformaldehyd
Siarka
Stearynian ołowiu
Stearynian sodu
Stearynian wapnia
Tworzywa sztuczne
Formaldehyd mocznikowy
Melamina
Pochodne poliwinylu
Poliakrylamid (PAM)
Poliakrylan metylu
Poliakrylonitryl (PAN)
Polipropylen (PP)
Polietylen (PE)
Żywica epoksydowa
Żywica fenolowa
Żywica melaminowa
Testy wybuchowości palnych pyłów
Realizujemy szkolenia z zakresu ATEX wsparte pokazami wybuchów na żywo podczas których uczestnicy poza merytoryczną wiedzą przekazaną przez wieloletnich praktyków, mogą zobaczyć jak potężna siła drzemie w substancjach powszechnie stosowanych w przemyśle (pył węgla, cukru, kawy, herbaty, etc.).
Organizowane przez nas demonstracyjne pokazy wybuchów mają na celu uświadamiać, jak poważne ryzyko wiąże się z przetwarzaniem i magazynowaniem palnych, a tym samym wybuchowych produktów czy substancji. Dotyczy to przede wszystkim branży drzewnej, spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej oraz energetycznej. Wypadki z udziałem palnych pyłów, substancji ciekłych lub gazów potrafią doszczętnie zniszczyć zakłady produkcyjne, ale również zagrozić ludzkiemu życiu.
Sprawdź także – dodatkowe materiały
Poniżej znajdziesz artykuły poruszające zagadnienia związane z palnymi pyłami oraz wybrane przykłady tragicznych w skutkach wydarzeń: