Jakie urządzenia chronimy?

Odpylanie

projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-filtrów
  • filtry
  • cyklony
  • filtro-cyklony

Magazynowanie

projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-zbiorników-i-silosów
  • silosy
  • zasobniki
  • zbiorniki

Układy transportowe

projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-podnośnika-kubełkowego
  • podajniki kubełkowe
  • przenośniki i taśmociągi
  • rurociągi
  • przesypy

Suszenie i mielenie

projektowanie-zabezpieczeń-przeciwwybuchowych-dla-młynów
  • młyny:
    • kulowe
    • rolowo-misowe i inne
  • suszarnie:
    • rozpyłowe
    • fluidalne i inne

Jakie systemy przeciwwybuchowe projektujemy i montujemy?

Odciążenie wybuchu

Odpowietrzenie wybuchu jest bardzo skuteczną metodą ochrony urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu. Jednak niedoświadczony projektant może bardzo łatwo popełnić różne błędy, ze względu na liczne ograniczenia poszczególnych systemów. Nasi projektanci dobrali i zaprojektowali systemy odpowietrzające wybuch dla tysięcy różnych urządzeń i aparatów zlokalizowanych w zakładach przemysłowych w Polsce i na świecie.

panele-dekompresyjne

Najtańsze zabezpieczenie do stosowania poza budynkami. Płomienie i ciśnienie są uwalniane do otoczenia (zagrożenie dla ludzi i urządzeń). Konieczność wytyczenia strefy niebezpiecznej.

bezplomieniowe-odciazanie-wybuchu

Zabezpieczenie jednokrotnego użytku do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie NIE są uwalniane do otoczenia. Ograniczone ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

bezplomieniowe-odciazanie-wybuchu-evn

Zabezpieczenie wielokrotnego użytku do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie NIE są uwalniane do otoczenia. Minimalne ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

bezpłomieniowe odciążenie wybuchu EVN
samozamykajace-sie-klapy-przeciwwybuchowe

Zabezpieczenie dla węgla oraz paliw alternatywnych. Do stosowania na zewnątrz budynków. Płomienie i ciśnienie są uwalniane do otoczenia. Minimalne ryzyko pożaru w aparacie po wybuchu.

Butle systemu tłumienia wybuchu - HRD

Niezawodne i bez ograniczeń

Projektujemy także najbardziej zaawansowane technicznie (a jednocześnie niezawodne i pozbawione ograniczeń systemów odpowietrzających) systemy tłumienia wybuchu. Jednocześnie są to systemy ochrony przeciwwybuchowej, które wymagają od projektanta posiadania szerokiego doświadczenia praktycznego – odpowiednie wyznaczenie miejsc montażu butli HRD oraz czujników ciśnienia i płomienia jest kluczowe do uzyskania pewnej i skutecznej ochrony przeciwwybuchowej.

Zobacz także:

Projektowanie izolacji wybuchu

Izolacja jest wymaganym prawnie uzupełnieniem ochrony w przypadku każdego urządzenia, dla którego projektowane są systemy bezpieczeństwa wybuchowego. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się wybuchu na inne urządzenia i elementy instalacji procesowych oraz do otwartych przestrzeni produkcyjnych. Projekty systemów izolacji wybuchu są ściśle związane z chronionymi urządzeniami oraz dobranymi do ich zabezpieczenia systemami odpowietrzenia lub tłumienia wybuchu.

Projektowanie systemów prewencyjnych

Zgodnie z dyrektywą ATEX pracodawca w celu ochrony mienia oraz zdrowia i życia pracowników powinien wdrożyć środki prewencyjne oraz minimalizujące skutki wybuchu. Zajmując się kompleksowo doborem i projektowaniem zabezpieczeń przeciwwybuchowych, realizujemy także projekty systemów prewencyjnych. Należy jednak pamiętać, że choć środki prewencyjne są w stanie znacząco obniżyć ryzyko wybuchu, to nigdy nie są w stanie go w 100% wyeliminować. Z podobnym podejściem mamy do czynienia choćby w naszych autach. Mimo szeregu środków prewencyjnych jak choćby ABS, każdy samochód posiada zabezpieczenia niwelujące skutki wypadku, w skład których wchodzą poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy wzmocniona konstrukcja.

Bogdan-nowak
Nie jesteś pewien,
który system będzie optymalny kosztowo, a zarazem zgodny z prawem?

Zrealizowane projekty i koncepcje zabezpieczeń

Nasza filozofia projektowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych 

Więcej niż tylko “projektowanie”

Warto wyjaśnić, czym jest dla nas “projektowanie”. To nie tylko przygotowanie projektu wykonawczego składającego się z rysunków technicznych zabezpieczanych instalacji i koniecznych do zamontowania zabezpieczeń. W GRUPIE WOLFF zagadnienie to traktujemy znacznie szerzej, traktując bezpieczeństwo Twojego zakładu zawsze jako priorytetowe.

wybuchowy wegiel i biomasa 1

Koncepcja z wariantami

Często przed przystąpieniem do prac projektowych prezentujemy koncepcję zawierającą warianty oparte o różne typy zabezpieczeń…

wybuchowy wegiel i biomasa 2

Projekt

Projekty realizujemy zarówno dla obiektów nowopowstających jak i modernizowanych. Na tym etapie…

wybuchowy wegiel i biomasa 3

Realizacja

Prace budowlane i montażowe rządzą się swoimi prawami, szczególnie kiedy prowadzimy je na terenie czynnych obiektów przemysłowych. Czasem wymagane są szybkie zmiany…

Punkty krytyczne projektowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych

Perspektywa inwestora
projektowanie instalacji przeciwpożarowych dla przemysłu

Ryzyko niepoprawnego doboru zabezpieczeń

Szczegóły ▾

Krytyczne dla inwestora jest minimalizowanie ryzyka niepoprawnego doboru zabezpieczeń. Źle dobrane zabezpieczenia są tak samo groźne, jak brak zabezpieczeń. Poproś dostawcę o Audyt ATEX i zdobądź pisemne potwierdzenie ryzyka wybuchu w Twoim zakładzie wraz z proponowanym sposobem zabezpieczenia instalacji, powołując się na konkretne przepisy prawne i doświadczenie z podobnych realizacji.

Ryzyko błędów w obliczeniach przy projektowaniu zabezpieczeń

Szczegóły ▾

Jak zdecydujesz o konkretnym sposobie zabezpieczenia maszyn i urządzeń przed skutkami wybuchu, kolejnym punktem krytycznym są obliczenia dostawcy. Będzie z nich wynikać np. wymagana powierzchnia dekompresji dla paneli odpowietrzających wybuch, lub miejsce montażu butli HRD na rurociągu w celu izolacji wybuchu. Błędy w obliczeniach będą skutkować niepoprawnym zadziałaniem zaprojektowanych zabezpieczeń. Musisz mieć więc pewność, że są one wykonane w certyfikowanym oprogramowaniu, a nie np. w excelu, w którym można łatwo popełnić błąd.

projektowanie instalacji przeciwpożarowych dla przemysłu

Brak lub błędne zaprojektowanie konstrukcji wsporczych

Szczegóły ▾

Poprawnie wykonane obliczenia z wykorzystaniem certyfikowanego oprogramowania wskażą również, czy istnieje konieczność zaprojektowania dodatkowych konstrukcji wsporczych. Z jednej strony mogą one zwiększać wytrzymałość konstrukcyjną chronionego urządzenia (zmniejszając tym samym np. wymaganą powierzchnię dekompresji), a z drugiej strony mogą one pomóc utrzymać zabezpieczenia, które niejednokrotnie ważą nawet kilkaset kilogramów, co obciąża całą konstrukcję chronionego urządzenia. Braki lub błędy na tym etapie mogą przyczynić się do katastrofalnych skutków nie tylko w przypadku wybuchu, ale i normalnego funkcjonowania chronionych instalacji.

Braki lub błędy w projektowaniu adapterów

Szczegóły ▾

Wdrożenie zabezpieczeń przeciwwybuchowych często wymaga wymiany niektórych dotychczasowych podzespołów maszyn i urządzeń. Niestety nie da się ich najczęściej wymienić jeden do jednego. Aby to zrobić, należy zaprojektować indywidualnie dopasowane adaptery. W przeciwnym przypadku zakupione nowe podzespoły będę bezużyteczne i niemożliwe do zamontowania. Przykładem takich działań może być wymiana dozowników celkowych na takie, które są certyfikowane do pełnienia funkcji izolacji wybuchu.

Brak zaprojektowania elektryki i elektrotechniki

Szczegóły ▾

Do poprawnego funkcjonowania wielu zabezpieczeń takich jak tłumienie wybuchu, aktywne systemy izolacji wybuchu, czy w przypadku systemów prewencyjnych takich jak wykrywanie i gaszenie iskier wymagane jest przeprowadzenie szeregu prac z zakresu elektryki i elektrotechniki. Systemy te funkcjonują w oparciu o czujniki i centrale sterujące, dlatego poprawne zaprojektowanie musi uwzględniać też całość niezbędnego okablowania i użycia elementów łączeniowych – a to wszystko z wykorzystaniem komponentów z certyfikatem ATEX. Pamiętaj więc, że zaprojektowanie samych zabezpieczeń to często nie wszystko, co musisz mieć zaprojektowane na terenie swojego zakładu.

Brak wytycznych do samodzielnego montażu

Szczegóły ▾

Część klientów decyduje się wyłącznie na zakup poszczególnych zabezpieczeń i ich samodzielny montaż. Jest to możliwe np. w przypadku klap zwrotnych, paneli dekompresyjnych, bezpłomieniowego odciążania wybuchu i innych mniej skomplikowanych zabezpieczeń. Najczęściej jednak standardowa instrukcja montażu dostarczana wraz z urządzeniem przez producenta nie wystarcza do poprawnego zamontowania zakupionego zabezpieczenia. Jak już zostało wspomniane w poprzednich punktach, czasem wymagane jest zaprojektowanie dodatkowych konstrukcji wsporczych, czy adapterów. Zadbaj o to, aby dostawca przedstawił wraz z urządzeniem indywidualne wytyczne montażowe dostosowane do Twoich instalacji produkcyjnych, które chcesz chronić.

Dlaczego klienci wybierają właśnie nas

  • projekt poprzedzamy koncepcją wraz z rekomendacjami – takie podejście pozwoli Ci podjęć świadomą decyzję uwzględniająca wszelkie “za” i “przeciw”
  • podajemy zalety i ograniczenia proponowanych rozwiązań – nie ma rozwiązań pozbawionych wad, jeśli jednak je poznasz będziesz mógł wybrać rozwiązanie optymalne w Twoim przypadku
  • wszelkie obliczenia wykonujemy na certyfikowanym oprogramowaniu – takie podejście daje pewność, że zabezpieczenia będą poprawnie dobrane, uwzględniając wytrzymałość konstrukcyjną chronionego aparatu i parametry wybuchowości pyłu
  • projektujemy wszelkie niezbędne konstrukcje wsporcze, adaptery i elektrykę – jednym słowem działamy kompleksowo po to, abyś nie musiał korzystać z usług wielu firm i tym samym być świadkiem często zdążających się przepychanek na temat odpowiedzialności za konkretne działania
  • montujemy i uruchamiamy systemy lub pozwalamy Tobie zamontować – posiadamy własne ekipy montażowe i serwisowe, dlatego od razu po przygotowaniu projektu możemy przystąpić do montażu. W przypadku niektórych prostych zabezpieczeń możesz zdecydować o ich samodzielnym montażu. Otrzymasz wtedy od nas komplet dokładnych wytycznych montażowych uwzględniających specyfikę Twojego zakładu przemysłowego
projektowanie-bezpieczeństwa-wybuchowego

Chroni Cię nasze ubezpieczenie

Nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi. I choć jakość realizowanych prac jest dla nas priorytetem, to całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego nie jest możliwe. Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji, czy zanieczyszczenie produktu w czasie montażu systemu może skutkować sporymi stratami. Podobnie błąd w czasie projektowania i instalacji systemu przeciwwybuchowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też nasza polisa ubezpieczeniowa chroni zarówno nas jak i Twój zakład przed nieprzewidzianymi kosztami. Posiadamy prawdopodobnie najwyższą polisę na rynku.

Dla kogo pracujemy

Wiemy, że wybór partnera do współpracy to dla Ciebie spore wyzwanie i odpowiedzialność. Przez 30 lat zrealizowaliśmy tysiące zadań w zakładach w Polsce, Europie oraz odległych zakątkach Świata. Dzięki temu znamy wymogi, standardy i potrzeby przemysłu w tym w szczególności branży drzewnej, energetycznej, spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej.

Czym się kończy projektowanie, a potem wdrażanie każdego zabezpieczenia przez inną firmę?

Ponad 30 skrzyń z 220 butlami tłumienia wybuchu nowego typu. Całość do zabezpieczenia dużego zakładu z branży drzewnej. To po dwóch innych zakładach w Europie kolejny projekt dla tego samego właściciela. Dlaczego my? Ważnym argumentem był fakt, że po wybuchu w jednym z zakładów tej firmy dopiero nasze systemy zadziałały prawidłowo, powstrzymując rozwój wybuchu. Było to możliwe, bo do kwestii bezpieczeństwa podchodzimy w myśl zasady: zero kompromisów.

Mówią, że mądry Polak po szkodzie. W przypadku bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego to przysłowie nie ma jednak narodowości. Ten przykład dotyczy międzynarodowego koncernu z branży drzewnej. Wspomniany wyżej wybuch zniszczył dużą część zakładu. Straty szły w miliony. Stała produkcja. Skłamałbym gdybym powiedział, że zakład nie posiadał zabezpieczeń. Posiadał… ludzie naprawdę mieli świadomość zagrożenia… i działali tak jak potrafili i tak jak mogli.

Niestety działania te z góry były skazane na niepowodzenie…

  • zabezpieczenia pochodziły od różnych dostawców
  • często zastosowane w sposób nielogiczny lub punktowy
  • co gorsze zdarzało się, że dostawcy szli na skróty… byle sprzedać.