Dziś nad ranem około godziny 3:40 w zakładzie OPAK w Szczecinku wybuch pożar. Ogień w krótkim czasie doszczętnie zniszczył jedną z największych fabryk tego typu w Polsce. W walce z żywiołem udział brało 26 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Straty liczone w milionach.
Najpierw zgasło światło
Jak podaje iszczecinek.pl pracownik ochrony relacjonował, iż najpierw zgasło światło by po chwili wybuchł pożar. Wcześniej wyczuwalny był zapach palącego się plastiku.
Czy pożar poprzedził wybuch
Pojawiły się także głosy, że pożar poprzedził wybuch. Do sprawy odniósł się w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin starszy brygadier Adam Serafin komendant powiatowy Straży Pożarnej w Szczecinku: “Na miejscu mamy około 80 ratowników – policja, straż miejska i karetka pogotowia. Nikomu nic się nie stało. Zakład cały spłonął. Moim zdaniem nie było wybuchów, być może na początku coś się działo, ale nie stanowiło to zagrożenia dla mieszkańców, pracowników a także ratowników. Z zebranych informacji i z przeprowadzonego rozpoznania – wszyscy się ewakuowali.”
Jak nie dopuścić do pożaru / wybuchu?
Krzysztof Kowalczyk – zastępca dyrektora w Hestia Loss Control, który brał udział w pracach po pożarze fabryki Coko Werk posiada szerokie doświadczenie w zakresie współpracy firm ubezpieczeniowych z zakładami przemysłowymi. Chętnie się nią dzieli. W październiku będzie ku temu kolejna okazja. Kowalczyk wystąpi na konferencji HAZEX nt. bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego w przemyśle. Wygłosi tam prelekcję pt. „Ryzyko w przemyśle z perspektywy ubezpieczyciela”. Ta konferencja o charakterze szkoleniowym dedykowana jest w szczególności dla firm z branży spożywczej, energetycznej, chemicznej oraz drzewnej. Kolejną ważna grupą odbiorców są ubezpieczyciele. Co ważne, konferencja stawia na praktykę. Dlatego też, poza merytorycznymi wykładami, uczestnicy wezmą udział w demonstracyjnym pokazie wybuchów pyłów oraz gazów.
Weź udział w najbardziej merytorycznej konferencji nt. bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego w przemyśle. Kliknij w poniższy guzik, aby sprawdzić program oraz pozostałe szczegóły.
100 lat rafinerii
Budowę rafinerii w Baytown w stanie Teksas rozpoczęto równo 100 lat temu. W 1920 roku wystartowała produkcja. W 1940 pracę rozpoczął zakład chemiczny. Dziś kompleks zatrudnia około 7000 pracowników, a rafineria przerabia 584000 baryłek dziennie.
—
Markus Haseli (ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego w przemyśle) będzie prelegentem podczas konferencji HAZEX (3-4 października 2019, Kraków). Tematyka konferencji skupi się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem wybuchowym i pożarowym w przemyśle.