
Potężna dawka optymizmu i kreatywności powiała po pierwszym dniu kongresu Impact’16 – debaty poświęconej nowej gospodarce, która coraz częściej określana jest mianem gospodarki 4.0.
– Impact’16 to najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone nowej gospodarce. Jako człowiek urodzony w Krakowie mogę powiedzieć z dumą: nasze miasto znów stało się stolicą Polski – stolicą Polski innowacyjnej – tymi słowami premier Gowin otworzył kongres Impact’16, debatę poświęconą nowemu podejściu do gospodarki.

Strona rządowa w osobach premierów Morawieckiego i Gowina oraz Minister Jadwigi Emilewicz przedstawiła plany oraz konkretne rozwiązania mające wspierać rozwój polskich firm oraz promować współpracę przemysłu z nauką, a także z firmami z sektora MŚP. Działania te, według prelegentów, mają umożliwić Polsce przejście z „fazy imitacji do fazy innowacji”. – Pierwszy dzień kongresu to szereg bardzo pozytywnych sygnałów, płynących zarówno ze strony przemysłu, nauki, startupów jak i rządu. Oczywiście skuteczność podejmowanych działań poznamy po owocach, jednak dziś możemy być optymistami. Ważnym wsparciem dla przedsiębiorców będzie z pewnością Program Start In Poland, w ramach którego startupy otrzymają mocny zastrzyk gotówki. Program będzie dysponował 3 mld zł, a jego silną stroną z pewnością będzie elastyczność – firmy na każdym etapie rozwoju będą mogły pozyskać od kilkudziesięciu tysięcy po nawet kilkadziesiąt milionów złotych. – Komentował Sebastian Gruszka, przedstawiciel GRUPY WOLFF, lidera w zakresie poprawy bezpieczeństwa procesów przemysłowych, która brała udział w kongresie w roli inwestora.
– Dzisiaj jesteśmy mocno związani z branżą przemysłową i to właśnie ta branża generuje lwią część naszych przychodów. Chcemy jednak uczestniczyć w projektach technologicznych, brać czynny udział w rozwoju rodzimych startupów. Z jednej strony wynika to z naszej misji i bardzo dobrze wpisuje się w nasze działania w zakresie społecznej odpowiedzialności za biznes, z drugiej poszukujemy kreatywnych ludzi, z którymi wspólnie stworzymy technologiczną spółkę. Pierwszym krokiem w tę stronę było nawiązanie współpracy z Piotrem Palczewskim – młodym inżynierem krakowskiej AGH, z którym wspólnie pracujemy nad systemem komunikacji i sterowania obiektami z wykorzystaniem myśli. Kongres Impact’16 pozwala nam poznać światowe trendy w dziedzinie technologii oraz poznać rządowy punkt widzenia na polską innowacyjną gospodarkę – to bardzo ważne z naszego punktu widzenia. – Kontynuował Gruszka.
To największy program wspierania startupów w Europie Środkowo-Wschodniej, nowa jakość dla naszych uzdolnionych specjalistów – inżynierów, informatyków czy designerów – podkreślał premier Morawiecki. W innej części wystąpienia mówił – choć poprzednie rewolucje przemysłowe Polskę omijały, to w tej obecnej – nazywanej IV Rewolucją Przemysłową – polskie społeczeństwo może brać udział. – Musimy tworzyć nowe mechanizmy oparte na zaufaniu. Zapomnijmy o nieprawdziwych politycznych poprawnościach, głoszących, że państwo nie jest do niczego potrzebne. Dziś wiadomo doskonale: sukces innowacyjnych gospodarek polega na połączeniu biznesu, innowacyjności, nauki i administracji publicznej. W Polsce także musimy przebudować mechanizmy wzajemnej kooperacji.
Z kolei wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz deklarowała – firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej.
W kongresie, którego celem było zebranie w jednym miejscu wszystkich stron odpowiedzialnych za sukces polskiej innowacji – przemysłu, biznesu, nauki oraz administracji publicznej, uczestniczy około 3 tys. osób oraz 150 mówców.