Problem
- potrzeba dostosowania pompowni do aktualnych wymogów prawnych
- inwestor nie może pozwolić sobie na przestój pracy ani na obniżenie poziomu ochrony ppoż. podczas montażu, gdyż jest to obiekt infrastruktury krytycznej dla dużego polskiego miasta
Rozwiązanie
- wyposażyliśmy od nowa pompownię ppoż. a także zrealizowaliśmy projekt budowy zbiornika wody ppoż.
- wykonaliśmy tymczasowy bypass na linii wody technologicznej do czasu uruchomienia zbiornika wody ppoż.
- zintegrowaliśmy instalację kontrolno-pomiarową pompowni ppoż. i zbiornika wody ppoż. z systemem informatycznym nastawni nawęglania
Zbiornik na wodę
o pojemności
aż 900 m3
Kompleksowy projekt pod klucz
Niepogorszenie ochrony ppoż. podczas prac


Wnętrze pompowni – widok przed i po (przesuń linię na zdjęciu w prawo lub lewo)
Inwestor po latach postanowił doprowadzić pompownię do wymagań aktualnych przepisów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.
Pompownia w zakresie ppoż. jest źródłem wody dla hydrantów zewnętrznych, hydrantów wewnętrznych oraz instalacji zraszaczowych w obszarze całego zakładu. Jej drugą funkcją jest także zasilanie układu wody zmywnej w zakresie wody technologicznej.
Założenia funkcjonowania pompowni
Pompownia miała być wyposażona w dwie pompy ppoż. działające naprzemiennie oraz dwie pompy typu jockey dla wody zmywnej. Oczekiwaniem inwestora było, aby działała w pełni automatycznie i nie wymagała bieżącej obsługi.
Pompy ppoż. uruchamiają się samoczynnie w momencie spadku ciśnienia na sieci ppoż. poprzez sygnał z presostatu:
- w pierwszej kolejności przy mniejszym spadku (podczas poboru wody na cele zmywne, kiedy spadek ciśnienia będzie pomiędzy 6 a 4,8 bar) uruchamiane są pompy wody typu jockey i one stabilizują ciśnienie w sieci,
- w momencie dużego poboru wody (na cele przeciwpożarowe – kiedy spadek ciśnienia będzie poniżej 4,8 bar) uruchamia się pierwsza z pomp przeciwpożarowych,
- druga z pomp uruchamia się, kiedy ciśnienie spadnie poniżej 3,6 bar. Zarówno pierwsza, jak i druga pompa przeciwpożarowa pracuje tak długo, aż nie zostanie wyłączona ręcznie.
Jedną z kluczowych funkcjonalności, która została założona przez inwestora, miała być wizualizacja stanu pompowni ppoż. w systemie informatycznym nastawni nawęglania. Do oprogramowania miał trafiać sygnał przekazujący bieżący stan działania pomp ppoż. wraz z sygnalizacją awarii, a także informacje o poziomie wody w zbiorniku ppoż., pozycjach krytycznej armatury, temperatury wody w zbiorniku i temperatury w pompowni.
Modernizacja pompowni wymagała wykonania jednego z największych zbiorników wody ppoż. w polskim przemyśle (900 m3). Z racji na skomplikowanie całej inwestycji prace podzielono na 2 etapy, co pozwoliło uniknąć sytuacji, w której uruchomienie zbiornika byłoby realizowane równolegle do prac w samym budynku pompowni. To z kolei wymagało, aby do czasu postawienia zbiornika pompy czerpały wodę z istniejącej sieci technologicznej.
Etap 1 – Modernizacja pompowni
Prace nad tym etapem rozpoczęły się od przygotowania projektu, który był jednocześnie uzgodniony z rzeczoznawcą ppoż. Z uwagi na fakt, że prowadziliśmy działania na czynnym obiekcie, nie mogliśmy zapominać o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w trakcie trwania naszych prac. W związku z tym, na czas potrzebny do wykonania przełączenia urządzeń ze starych na nowe, opracowaliśmy instrukcję postępowania dla Elektrociepłowni na wypadek wystąpienia w tym okresie pożaru. Instrukcja ta zakładała wykorzystanie istniejącej dotychczas pompy rezerwowej diesla oraz dodatkowego zasilania wodnego z sieci technologicznej.
Kolejnym krokiem był sukcesywny demontaż istniejących urządzeń i instalacji, wraz z wykonaniem w budynku pompowni fundamentów pod nowe pompy. W momencie, kiedy wszystko było gotowe, dostarczyliśmy i zamontowaliśmy 2 sztuki pomp ppoż. (każda o mocy 110kW i wydajności 250m3/h) oraz 2 sztuki pomp wody zmywnej (każda o mocy 11kW i wydajności 27m3/h). Dostarczyliśmy także całą niezbędną armaturę oraz instalację tryskaczową chroniącą budynek pompowni.
Następnie przystąpiliśmy do prac z zakresu AKPiA oraz instalacji elektrycznych. Wymieniliśmy rozdzielnicę zasilająco-sterującą w budynku pompowni, a w dalszej kolejności podłączyliśmy do niej systemy sterowania i monitoringu stanu pomp. Po podpięciu do systemu sterującego nastawnią nawęglania mogliśmy przystąpić do wykonania prac remontowych. Wymieniliśmy drzwi do budynku pompowni, instalację oświetleniową i elektryczną, a także wykonaliśmy konieczne prace malarskie.


Rozdzielnice – widok przed i po (przesuń linię na zdjęciu w prawo lub lewo)


Wejście do budynku pompowni – widok przed i po (przesuń linię na zdjęciu w prawo lub lewo)
Ze względu na wspomniany wcześniej rozdział prac na dwa etapy (pompownia oraz zbiornik z wodą) wykonaliśmy także tymczasowe połączenie bypassowe. Umożliwiło ono alternatywnie zasilanie instalacji wody zmiękczonej z nową siecią przeciwpożarową do czasu powstania zbiornika z wodą ppoż. Po skończonych pracach przystąpiliśmy do uruchomienia pompowni i szkolenia pracowników elektrociepłowni z jej obsługi.
Etap 2 – Zbiornik wody ppoż
Na podstawie szczegółowych obliczeń dobraliśmy naziemny zbiornik cylindryczny stalowy z blachy ocynkowanej. Zbiornik umiejscowiony został w bezpośrednim sąsiedztwie zmodernizowanego budynku pompowni, na fundamencie, którego rzędna odpowiada poziomem rzędnej posadzki pompowni. Z kolei konstrukcja, izolacja i wyposażenie zbiornika odpowiada wymaganiom określonym w normie PN-EN.
Podstawowe parametry:
- średnica zbiornika: d = 10,873 m
- wysokość zbiornika: h = 10,850 m
- pojemność użytkowa: V = 900 m3
Dostawę i montaż zbiornika wody ppoż. rozpoczęliśmy od uzyskania warunków zabudowy, a następnie pozwolenia na budowę. Po spełnieniu wszystkich formalności przystąpiliśmy do projektowania fundamentu pod zbiornik. Po pracach projektowych rozpoczęliśmy roboty ziemne, celem wylania fundamentu z zaprojektowanym zbrojeniem. Następnie przeszliśmy do montażu zbiornika wraz z układem sterowania i monitoringu, po czym podłączyliśmy zbiornik do instalacji wody ppoż. i go napełniliśmy. Wymogiem prawnym była możliwość napełnienia zbiornika w ciągu maksymalnie 48 godzin.
Z punktu widzenia inwestora krytycznym momentem było uruchomienie instalacji pompowni i zbiornika ppoż. w docelowym kształcie. Przełączenie zasilania pomp z wykonanego wcześniej bypassu na wodę ze zbiornika musiało być ściśle skoordynowane z harmonogramem pracy oraz funkcjonowaniem elektrociepłowni, gdyż nie mogliśmy pozwolić na pogorszenie stanu ochrony przeciwpożarowej zakładu podczas prowadzenia tych prac.
Kiedy przełączenie się powiodło i instalacja została uruchomiona w docelowym kształcie, przystąpiliśmy do szkolenia załogi elektrociepłowni z obsługi całej instalacji, a następnie przekazaliśmy dokumentację powykonawczą.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
We wszystkich realizowanych projektach zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo naszych pracowników i podwykonawców. Dlatego także podczas realizacji tego projektu stosowaliśmy się do ściśle uzgodnionych z inwestorem zasad:
- Prace budowlane były wykonywane w oparciu o skonsultowany dokument IBWR
- Wszyscy pracownicy odbyli wymagane szkolenia BHP
- Po naszej stronie został wyznaczony koordynator ds. BHP
- Skrupulatnie przestrzegaliśmy, aby wszyscy pracownicy posiadali odpowiednie uprawnienia, kwalifikacje zawodowe oraz mieli przeprowadzone instrukcje stanowiskowe
- Wszystkie prace Etapu 1 prowadzone były w oparciu o pisemne polecenia na pracę
- Natomiast prace Etapu 2 prowadzone były w oparciu o pozwolenie na budowę.
Jeden z wielu projektów dla tego inwestora
Opisywany projekt modernizacji pompowni ppoż. oraz dostawy zbiornika ppoż. o pojemności 900 m3 był tylko jednym z wielu projektów, które realizowaliśmy dla wspomnianego inwestora. Wcześniejszej projekty obejmowały m.in.:
- ATEX: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwwybuchowe instalacji podawania biomasy
- PPOŻ: Ochrona zraszaczowa mostu skośnego
- PPOŻ: Zbiornik i pompownia wody ppoż.
- PPOŻ: Modernizacja instalacji hydrantowej wewnętrznej
- ATEX: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwwybuchowe 13 przenośników taśmowych
- DORADZTWO ATEX I PPOŻ: Zaprezentowanie szerokiego spektrum ryzyk pożarowych i wybuchowych związanych z podawanym paliwem