Wewnętrzna Akademia DATiS i Akademia Bezpieczeństwa

“Co zrobić, by jutro osiągnąć lepsze wyniki, niż dziś?”

Powyższe pytanie przytoczone przez autorów książki “Wizjonerskie organizacje” zadawali sobie maganerowie takich firm jak 3M, HP, czy też General Electric z legendarnym Jack’iem Welch’em na czele. I choć daleko nam jeszcze do tych firm, autorzy “Wizjonerskich Organizacji” udowadniają, że dosłownie każda organizacja może czerpać z tych przykładów. Ale najpierw przytoczmy pewną historię ze wspomnianej książki…

Metafora czarnego pasa

Wyobraźcie sobie wojownika klęczącego przed swoim mistrzem sensei w czasie ceremonii wręczania czarnego pasa. Po latach wyczerpujących treningów student w końcu ma otrzymać zasłużony stopnień mistrza sztuk walki.
„Zanim przyznam ci ten pas, musisz przejść jeszcze jeden test”, mówi mistrz.
„Jestem gotów”, odpowiada student, spodziewając się egzaminu w formie walki.
„Musisz odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: Co naprawdę oznacza czarny pas?”
„To koniec mojej wędrówki”, odpowiada student. „Zasłużona nagroda za ciężką pracę”.
Mistrz sensei czeka na więcej. Nie jest zadowolony z tej odpowiedzi. W końcu mówi: „Nie jesteś jeszcze gotowy do otrzymania czarnego pasa. Wróć tutaj za rok.”
Po roku student znów klęczy przed swoim mistrzem. „Co naprawdę oznacza czarny pas?” pyta sensei.
„To symbol wyróżnienia i najwyższych osiągnięć w naszej sztuce” odpowiada student.
Sensei milczy przez chwile, po czym mów: „Ciągle nie jesteś gotowy na przyjęcie czarnego pasa. Wróć do mnie za rok”.
Mija kolejny rok, po raz kolejny student klęczy przed swoim mistrzem z nadzieją, że tym razem zdobędzie upragniony pas. „Co naprawdę oznacza czarny pas?” pyta po raz kolejny sensei.
„Czarny pas to początek, pierwszy krok niekończącej się podróży przez dyscyplinę, pracę i dążenie do coraz lepszych wyników”, odpowiada student.
„Tak, teraz jesteś gotowy, by przyjąć czarny pas i rozpocząć swoją pracę”

Fragment książki „Wizjonerskie organizacje” James C. Collins i Jerry I. Porras

Przeciwdziałanie samozadowoleniu

Samozadowolenie, które można odczytać ze słów ucznia przy pierwszej i drugiej próbie otrzymania czarnego pasa, jest pierwszym krokiem ku stagnacji firmy. Z drugiej strony przeciwdziałanie samozadowoleniu sprzyja rozwojowi. Jeszcze lepiej, kiedy różne inicjatywy nie wychodzą wyłącznie od zarządu, ale są napędzane wewnętrznie. Z takimi inicjatywami spotykamy się ostatnio w firmie co miesiąc. Otóż regularnie spotykamy się, aby czerpać wiedzę od siebie nawzajem i jednocześnie, aby nie dopuścić do powstawania tzw. silosów wiedzy wewnątrz firmy.

Akademia DATiS i Akademia Bezpieczeństwa

Obecnie funkcjonują u nas dwie Akademie:

  • Akademia DATiS (skrót od Działu Analiz Technicznych i Szkoleń), powołana przez samozwańczego rektora Mariusza Balickiego, kierownika działu DATiS
  • Akademia Bezpieczeństwa, powołana przez samozwańczego rektora Bogdana Nowaka, kierownika działu zabezpieczeń

Od początku zajęcia prowadzone są w sposób hybrydowy, dzięki czemu mogą w nich uczestniczyć nie tylko osoby z naszego biura w Balicach, ale także z pozostałych zakątków kraju. Co ciekawe, taka forma spotkań nie była podyktowana pandemią, ale faktem, że wielu naszych specjalistów pracuje w pełni zdalnie z wielu miejsc w kraju od Trójmiasta po Rzeszów.

Tematyka spotkań

Tak samo jak mamy samozwańczych rektorów naszych Akademii, tak i mamy samozwańczych wykładowców. Są to nasi pracownicy, którzy czują potrzebę podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi. Jednak istotą naszych spotkań jest dyskusja. Czasem więc nie udaje się zrealizować w pełni założonego programu wykładów, gdyż często to dyskusja po prelekcji staje się tym elementem, który w największy sposób pozwala rozwijać się wszystkim zainteresowanym. W taki oto sposób omawialiśmy już m.in.:

  • obliczanie zasięgu kuli ognia, jaka wydostaje się z chronionego aparatu po wybuchu i otwarciu paneli. Co istotne sprawdzaliśmy, jaki jest zasięg wynikający ze wzorów podanych w normach i porównywaliśmy go z wynikami eksperymentów.
  • źródła zapłonu w przemyśle drzewnym,
  • wyniki obliczeń obciążenia statycznego silosów zrębek, urządzeń transportu mechanicznego oraz jednostek filtracyjnych
  • ochronę wzdłużnych obudów transportu mechanicznego (redlerów, zabudowanych przenośników taśmowych) w oparciu o przeprowadzoną analizę MES, podstawy normatywne,
  • nowości produktowe z zakresu czujników zapylenia w kanałach

KARIERA

Szukamy wyjątkowych ludzi. Ciągle stawiamy sobie odważne i ambitne cele, odnajdujemy właściwe ku nim drogi oraz wytrwale realizujemy to, co sobie założyliśmy. Zależy nam, na naszym zespole, dbamy o to aby ciągle się rozwijał. Zapewniamy pracownikom odpowiednie narzędzia oraz przestrzeń, w której w pełni mogą rozwijać swój potencjał.

MASZ PYTANIA?