Goście z 39 krajów takich jak między innymi Angola, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Egipt, Filipiny, Indonezja, Irak, Japonia, Kenia czy Stany Zjednoczone przybyli do Centrum Kongresowego Targów Kielce by uczestniczyć w pierwszym Światowym Kongresie Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS oraz towarzyszących mu Międzynarodowych Targach Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS-SAFETY-EXPO.
Niesamowity pokaz wybuchów
Widowiskowym elementem programu odbywających się wydarzeń był demonstracyjny pokaz wybuchów i skuteczności zabezpieczeń przeciwwybuchowych, który przygotowali inżynierowie GRUPY WOLFF. Pięć wybuchów wywołano z użyciem pozornie bezpiecznych produktów – pyłu cukrowego oraz czarnej herbaty. W ostatnim przypadku wystarczyła niewielka ilość herbaty, by słup ognia osiągnął kilka metrów wysokości. Uderzenie gorąca czuć było nawet, gdy obserwowało się eksplozję z bezpiecznej odległości.
Produkty te powszechnie nie są uważane za niebezpieczne, ale w warunkach panujących w rurociągach lub silosach mogą okazać się zwodnicze. Płomień wybuchu w aparacie może się przenieść do rurociągów zasilających i opróżniających aparat. Uważamy, że tłumienie wybuchu to absolutnie najefektywniejszy sposób ochrony zarówno aparatów procesowych jak i linii technologicznych w przemyśle, z powodu zalet, które daje ten system – komentuje dr hab. inż. Andrzej Wolff, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego.
Świadomość bezpieczeństwa wybuchowego w zakładach przemysłowych nadal nie jest wystarczająca. Często sami pracownicy nie mają należytej wiedzy na temat substancji stosowanych w ich zakładach przemysłowych. Tym razem do prezentacji inżynierowie zastosowali filtr powietrza o znacznie większej niż dotychczas kubaturze. Dzięki temu naoczni świadkowie zdarzenia jeszcze lepiej mogli doświadczyć siły wybuchów powszechnie stosowanych w przemyśle produktów. Pokazy wybuchów realizowane przez GRUPĘ WOLFF są absolutnie wyjątkowe w skali Europy.
Bezpieczeństwo chemiczne na Targach Kielce
Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016 jest niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa produkcji w przemyśle chemicznym. Jest pierwszym wydarzeniem organizowanym w Polsce, przedstawiającym realne spojrzenie oraz prezentującym korzyści płynące z przeprowadzenia zintegrowanej oceny oddziaływania na środowisko na podstawie doświadczeń krajowych i zagranicznych. Uczestniczą w nim udziałowcy i użytkownicy chemii w zakresie bezpieczeństwa, reprezentujący agendy rządowe, przemysł, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz społeczność obywatelską.
W procesie wzmocnienia międzynarodowego systemu kontroli nad substancjami chemicznymi musimy objąć zarówno kwestie bezpieczeństwa chemicznego jak i ochrony chemicznej – podkreślał w swoim wystąpieniu podczas majowych targów nauki (Science Fair) w Genewie ambasador Krzysztof Paturej, prezes ICCSS, który wspólnie z Targami Kielce przygotował zarówno Międzynarodowy Kongres jak i Targi Bezpieczeństwa Chemicznego.
Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego oraz tematyczne targi potrwają środy.
Obejrzyj fotorelację










